5 dobrých důvodů, proč jít v sobotu na Den otevřených lesů

03.05.2023

Sobota 13. května je dnem, kdy se na čtyřiceti místech v republice bude konat 2. ročník akce "Den otevřených lesů": Tady je pět dobrých důvodů, proč si datum zaškrtnout v kalendáři a naplánovat si rodinný výlet (nebo i klidnou procházku).

1. Dozvíte se, co se v lesích děje

Republikou se v minulých letech prohnala historicky nejrozšířenější kůrovcová kalamita. Hlavním úkolem vlastníků lesa a lesníků, kteří o lesní majetky pečují, je nyní obnova lesa s ohledem na klimatické změny. "Vlastník lesa je člověkem, který svému lesu nejlépe rozumí," vysvětluje Jiří Svoboda, předseda Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR, které akci společně se svými členy pořádá. "V drtivé většině jde o zodpovědné pracovité lidi, kterým na budoucnosti lesa záleží. Usilují o to, aby byly do budoucna v rovnováze všechny pilíře hospodaření v lese – ekologická, ekonomická a sociální." Nestátní vlastníci lesa akci Den otevřených lesů berou jako příležitost ukázat veřejnosti péči o les zážitkovou formou.

2. Pobavíte se

Vybere si každý. Kdo má raději komorní akce, může se vydat na komentovanou procházku lesem ve společnosti vlastníka. Loni tak jeden z návštěvníků, botanik, dokonce objevil na lesním majetku vzácné rostliny. Jinde jsou naopak pořadatelé připraveni přivítat větší množství návštěvníků (malých i velkých) a doprovodný program je bohatý na zážitky. Děti pobaví stezky s úkoly, mnohé činnosti si bude možné vyzkoušet osobně, pořadatelé chystají ukázky práce s těžkou technikou, ale také s koňmi.

3. Potkáte vlastníky lesa

Každý les někomu patří, což si při svých návštěvách obvykle uvědomí jen zlomek veřejnosti. Nyní máte jedinečnou možnost zjistit, kdo se o váš oblíbený les, do kterého chodíte třeba za rekreací nebo sbírat lesní plody, konkrétně stará.

Věděli jste, že v České republice se obecní a městské lesy na vlastnictví lesů podílejí 16,96 % a soukromí vlastníci 19,28 %, lesy vlastní také církve. Největší soukromý lesní majetek v ČR o rozloze 16 500 ha obhospodařují Colloredo-Mansfeldové.

Nejvyšší lesnatost byla zjištěna v Karlovarském kraji (49,4 %). Vysokou lesnatost nad (45 %) mají kraje Liberecký (47,7 %) a Zlínský (45,1 %). Naopak nejnižší lesnatost má Hlavní město Praha (10,9 %). Lesnatost v ostatních krajích se pohybuje kolem 30 %. Nejvyšší plochu lesů má kraj Jihočeský (416 tis. ha) a Plzeňský (324 tis. ha).] Lesní pozemky pokrývají v současné době 2,66 mil. ha.

4. Ujasníte si některé mýty

Ruku na srdce. Víte, jaký je rozdíl mezi lesníkem a myslivcem? Proč spárkatá zvěř není jen roztomilým obyvatelem lesa? Z jakého důvodu je nutné dostat z lesa kůrovcem napadené dřevo, ačkoliv na první pohled je strom ještě zelený a laikovi připadá zdravý? Máte představu o tom, jak zásadní podíl na hospodaření s vodou má les? Seznam toho, co se můžete na akci dozvědět, je dlouhý a zajímavý.

5. Budete na čerstvém vzduchu

Příroda je místem, kde regenerujeme, zbavujeme se stresu, získáváme zpět rovnováhu a dokonale si odpočineme. Jsou na to vědecké studie. Tak si to pojďte znovu ověřit na vlastní kůži. Více o příznivém vlivu lesa na naše zdraví se dočtete v našem článku. 


Kam se vydat najdete přehledně na webu: www.denotevrenychlesu.cz